Йонизаторите Prime Water използват безопасни за здравето материали
Пластмасовите елементи в йонизаторите Prime Water са изработени от материали, подходящи за допир с храни и не съдържат BPA и други вредни за здравето елементи. Произведените от йонизатор алкална и киселинна вода не съдържат микропластмаса.
ВРА се пренася от поликарбонатни бутилки и метални кенчета във вода и безалкохолни напитки
Материалите на контейнерите за вода и безалкохолни напитки не трябва да отделят съставки, опасни за човешкото здраве и не трябва да променят външния вид, мириса, вкуса и състава на съдържащата се в тях течността.
Бисфенол А (ВРА) е химично съединение с широко приложение в материалите, влизащи в контакт с храни. Той се използва предимно като мономер при производството на поликарбонати и епоксидни смоли.
От поликарбонат се произвеждат домакински съдове (чинии, чаши, кани), огнеупорни кухненски съдове, кутии за съхранение на храни, шишета и контейнери за вода, водопроводни тръби и др. Най-много BPA от поликарбонатен съд се отделят при разтвор на етанол (спирт) и вода. В по-малки количества BPA също се отделя в поликарбонатни съдове пълни с вода или с палмова (палмитинова) киселина.
Пластмасовите бутилки за вода предлагани в търговската мрежа, с изключение на специално обозначените, съдържат BPA.
От епоксидните смоли се произвеждат вътрешни защитни покрития на консервни кутии за храни и напитки, съдове, облицовка на металните капачки на стъклени буркани и бутилки.
Металните кенчета за съхранение на храни и напитки имат тънко покритие от вътрешната страна, необходимо за предпазване от корозия и замърсяване на храните и напитките с разтворени метали. Това покритие се приготвят от епоксидни смоли, съдържащи ВРА.
В изследване на д-р инж. Снежана Тодорова от Център за оценка на риска по хранителната верига са били анализирани общо 150 проби от 5 различни вида води, съхранявани в поликарбонатни бутилки, предназначени за диспенсъри на вода, и общо 150 проби от 5 различни вида безалкохолни напитки – „Coca-Cola“, „Fanta“, „Seven Up“, „Sprite“ и „Tonic“ в метални кенчета.
Установена е миграция на ВРА във водата от поликарбонатни бутилки.
Безалкохолни напитки, които са били в по-продължителен контакт с епоксидното покритие на кенчето, показват съдържание на ВРА.
Миграция на ВРА се установява също така при напитките, които имат в състава си лимонов вкус („Seven Up“ и „Sprite“), и това вероятно се дължи на съдържанието на цитрата в напитката.
Има обобщени експериментални проучвания при животни и хора относно вредното влияние на BPA.
Ефекти при плъхове и мишки | Ефекти при хора |
Разрастване на простата (хиперплазия), рак | Повишаване на случаите с рак на простатата |
Хиперплазия на млечната жлеза и рак | Повишаване на случаите с рак на гърдата |
Абнормална уретра/обструкция (запушване) | Хипоспадия-аномално разположение на уретрата
|
Понижаване броя на сперматозоидите | Понижаване на броя на сперматозоидите |
Ранен пубертет при женските | Ранно полово съзряване |
Овариални цисти/маточна миома | Полицистичен синдром на яйчниците/маточна миома |
Анормални хромозоми на яйцеклетката | Спонтанни аборти
|
Повишаване на телесната маса | Повишаване на случаите на затлъстяване |
Инсулинова резистентност | Диабет тип II |
Хиперактивност | Дефицит на внимание, хиперактивен синдром |
Продължителното излагане на BPA активира имунен отговор, който се предава през поколенията
Повечето пластмасови контейнери за храни и напитки все още съдържат BPA, който може да имитира хормона естроген. Експертите казват, че минималното количество BPA, открито в храните, е малко вероятно да създаде проблеми. Въпреки това хората се притесняват, че постоянното излагане на малки количества може да има последици за здравето, особено за развитието на ембриони, бебета и деца. Изследователи съобщават в ACS Journal of Proteome Research, че при мишки BPA активира имунен отговор, който се предава през поне три поколения.
Епидемиологични проучвания свързват вътрематочното излагане на BPA с появата на детска астма. Други проучвания показват, че третирането на бременни мишки с веществото предизвиква подобни на астма симптоми при майките и техните малки.
За да разберат по-добре как BPA може да предизвика алергична астма, Теруми Мидоро-Хориути, Канглинг Джан и колегите им анализират протеини, произведени от имунни клетки на третирани с BPA бременни мишки, тяхното потомство и още две поколения мишки, които не са били изложени на BPA.
Чрез метода за анализ масспектрометрия изследователите сравняват протеини, произведени от определени имунни клетки на изложени на BPA мишки и техните потомци, с тези на не изложени на BPA контролни мишки. При изложените на BPA мишки и следващите поколения някои протеини, свързани с активираната вродена имунна система (която играе ключова роля в антивирусната защита и също е свързана с алергичните заболявания), се произвеждат в по-големи количества, отколкото при контролните мишки. По-специално изложените на BPA мишки и тяхното потомство произвеждат около два пъти повече протеин ZDHHC1 в отговор на естрогена. Освен това излагането на BPA предизвика промени в ензимите, които модифицират ДНК-свързващите протеини, наречени хистони. Този вид модификация може да причини наследствени промени в генната експресия.
Според изследователите изводът е, че потомците на мишките, първоначално изложени на BPA, биха могли да наследят промени в експресията на ДНК, които причиняват абнормално активиране на имунната система дори при липса на BPA.
Препратки
Бисфенол А – мономер влаган в материали, влизащи в контакт с храни, д-р инж. Снежана Тодорова Център за оценка на риска по хранителната верига, МЗХГ http://corhv.government.bg/files/…/2017_10_20_presentation_Snezhana_Todorova.pdf
Бисфенол А активира пътя на вродения имунен отговор. Марк Л. Соуърс, Хуей Тан, Бинг Тиан, Рандал Голдблум, Теруми Мидоро-Хориути, Канглинг Джан. J. Proteome Res. 2019 г., 9 декември 2019 г., https://doi.org/10.1021/acs.jproteome.9b00548.
Части от тази статия са преиздадени от следните материали:
Забележка:
Материалът може да е редактиран за дължина и съдържание. За допълнителна информация, моля, свържете се с цитираните източници.